Wycieczka do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Końskich

W dniu 5 grudnia 2023r. uczniowie klasy IV wraz z opiekunami: Justyną Zych, Izą Wojcierowską i Katarzyną Góral wyjechali do Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Końskich.

Znajduje się tam wystawa składająca się z 18 eksponatów wybranych przez zespół Centrum Nauki Kopernik. Dotyczą one różnych dziedzin nauki, pozwalają poznać rozmaite aspekty świata przyrody, takie jak ruch, światło czy ludzki organizm. Wśród eksponatów znajdą się m.in. „Kolorowe cienie” (mechanizmy powstawania cienia), „Rysowanie w lustrze” (koordynacja oka i ręki), „Idealna symetria” (symetria ludzkiej twarzy), obrotowe lustra, mistrzowie szybkiego zapamiętywania, wiszące piłki, rowerowe przekręty. Była również okazja, by stworzyć własny film animowany, posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem i zmierzyć się z siłą grawitacji.

Bardzo ciekawa dla zwiedzających okazała się Majsternia – to miejsce dla tych, którzy lubią główkować. Tu nie ma instrukcji i podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Zadania mają różne poziomy trudności – można budować mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. Myśl przewodnia Majsterni to „Myślisz lepiej, niż myślisz”.