Wizyta w Muzeum Auschwitz

To co się wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć-

oto sedno tego, co mamy do powiedzenia

Primo Levi

5 maja br. uczniowie ósmych klas ósmych i siódmych wzięli udział w bezpłatnych stacjonarnych pobytach studyjnych organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz.

Młodzież zwiedzała tereny byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez zespół edukatorów na temat: Los dzieci w KL Auschwitz.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią niemieckiego nazistowskiego obozu, a także zachęcenie do dyskusji o ważnych zagadnieniach związanych z tym tematem oraz przygotowanie ich do bardziej pogłębionego zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w przyszłości.

Zwiedzania Auschwitz nie można zaliczyć do przyjemnych doświadczeń, natomiast wypływa z niego nauka, która zostaje na całe życie. Trudno uświadomić sobie, jak nienawiść na tle rasowym może doprowadzić do tak olbrzymiej tragedii.

Wierzymy, że ta wycieczka spowoduje, iż młodzież zastanowi się poważnie, zanim wypowie nienawistne słowa w kierunku człowieka innego wyznania lub narodowości.

Opiekunowie uczniów: Karolina Kalinowska, Marta Młodawska, Anna Solarz, Olaf Mieszalski.

Dodaj komentarz