#LaboratoriaPrzyszłości

Laboratorium Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tego projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 70 000,00 zł na zakup wyposażenia technicznego służącego rozwijaniu kompetencji przyszłości – współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności.
W ramach przyznanych środków finansowych zakupiono asortyment wyposażenia podstawowego, wyposażenie stanowisk do nauki, robotyka, sprzęt audio-wideo i inne.
W skład wyposażenia podstawowego weszły między innymi:
Drukarka 3D z akcesoriami,
Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.)
Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów)
Zestawy Lego education dla klas 1-3 i klas 4 -8
Programowalne roboty i mikroroboty – Roboty Photon

Te nowoczesne pomoce będą dostępne dla uczniów na każdym przedmiocie, ale też na zajęciach pozalekcyjnych.

Nasza szkoła otrzymała środki na realizację programu #Laboratoria Przyszłości i uzyskała pomoce, dzięki którym uczniowie będą mogli rozwijać kreatywne myślenie, umiejętność obsługi nowoczesnych narzędzi technologicznych oraz zdolności konstrukcyjne. Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia w naszej szkole i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

 

26 października 2022r. w naszej szkole odbyło się szkolenie z druku 3D z wykorzystaniem drukarki zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Nauczyciele zdobyli wiedzę na temat obsługi drukarki 3D, oprogramowania, wykonywania modeli, korzystania z platformy edukacyjnej w trakcie zajęć z dziećmi. Bardzo dziękujemy Panu Mateuszowi Kulecie za bardzo ciekawe szkolenie.

 

Na zajęciach rozwijających z biologii posługiwaliśmy się pomocami zakupionymi w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości

 

Z programu #LaboratoriaPrzyszłości szkoła zakupiła wizualizer zwany również kamerą dokumentową. To proste w obsłudze urządzenie, które umożliwia pokazywanie dowolnych przedmiotów lub dokumentów w powiększeniu, wykorzystując w tym celu projektor. Wizualizery idealnie nadają się do współpracy z mikroskopem. Wystarczy jeden mikroskop i wizualizer aby uczniowie w całej klasie mogli omawiać pokazywane obiekty.
Zastosowanie wizualizera pozwala uniknąć drukowania i kopiowania w dużych ilościach tych samych dokumentów, testów czy stron książek. Wizualizer to korzyść zarówno dla środowiska naturalnego, klasy jak i kasy szkolnej. W obsłudze tego urządzenia pomógł nam stażysta z Zespółu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie Gabriel Rupniewski.

 

#LaboratoriaPrzyszłości

Zestawy klocków lego umożliwiają naukę przez zabawę i pomagają uczniom odkrywać świat poprzez praktyczne doświadczenia oraz udział w kreatywnych wyzwaniach. W efekcie uczniowie chętniej się angażują i zdobywają pewność siebie.

Od łatwych lekcji początkowych do nieograniczonych, kreatywnych projektów – LEGO® Education SPIKE™ rozwija umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych i rozwiązywania złożonych, rzeczywistych problemów u wszystkich uczniów, bez względu na ich dotychczasowy poziom wiedzy.

21.11.2023r.
Na lekcjach techniki uczniowie klasy VI tworzyli różne projekty z wykorzystaniem zestawów konstrukcyjnych, z których można składać było własne konstrukcje, jak i korzystać ze schematów dołączonych do zestawu. Zestawy konstrukcyjne został zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Szóstoklasiści budowali obwody elektryczne emitujące efekty świetlne, rozwijali zdolności konstrukcyjne oraz umiejętności techniczne.

 

6.12.2023r.

W ramach projektu „Laboratoria przyszłości” uczniowie wraz z nauczycielem Panem Olafem Mieszalskim wydrukowali samodzielnie szachy i warcaby 3D.

Druk 3D stanowi w ostatnim czasie jedną z nowatorskich metod pracy na różnego typu zajęciach, która cieszy się rosnącą popularnością.
#LaboratoriaPrzyszłości.