BIP

BIP

Nasz Patron

W przededniu polskiego święta narodowego - Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - dnia 29 lutego br. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia.

Została przygotowana przez uczennice klasy 6a: Marię Kotwicę, Amelię Rynkiewicz, Marię Kurcbart oraz Darię Gąbarczyk i Małgorzatę Boruń. Nad całością czuwał pan od historii - Jaromir Szumilas.

Dziewczyny, wspomagając się stworzoną przez siebie prezentacją multimedialną,przedstawiły losy "wyklętych" m.in. "Inki", "Szarego", "Lalka" i "Łupaszki" - żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Przypomniano ponadto, że święto ustanowione zostało na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 i "jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata".

/Hubert Głąb, klasa 6a/

Szukaj

Joomla Templates by Joomla51.com